TARTÓSÍTOTT NÖVÉNYEK

Egyetértünk abban, hogy nincs olyan, ami felérhet egy élő növény varázsához. Azonban adódhat olyan helyzet, körülmény, amikor tartósabb, alternatív megoldásra van szükség. Ebben a helyzetben jelenthet óriási segítséget a tartósított növény.

Klasszikus értelemben véve ez nem művirág. Ezeket a növényeket életük legszebb formájában, legjobb állapotukban professzionális körülmények között konzerválják, tartósítják, mely eredményeként élettartama évekkel megnő, esztétikájából viszont semmit sem veszít!

TARTÓSÍTÁSI FOLYAMATOK

Fontos a növényvédelem két folyamatának szétválasztása: a stabilizálás és a konzerválás. A stabilizálás élő növények felhasználásával történik. Ez a technika lehetővé teszi, hogy a növény a betakarítás után friss állapotában fagyjon meg. Másrészt a növényi tartósítás szárított növényekből történik, ez a folyamat gyakorlatilag rehidratálja a növényt. A növény stabilizálása a legmegbízhatóbb technika az idő múlásával. Igaz drágább is, csak mert kockázatosabb.

KAPILLARITÁS / HAJSZÁLCSÖVESSÉG

A hajszálcsövesség (idegen szóval kapillaritás, kapilláris hatás vagy kapilláris effektus) a folyadékok azon tulajdonsága, hogy képesek szűk, keskeny térben a nehézségi erő ellenében is mozogni. Ez a jelenség sok helyen tapasztalható, mint például porózus papíron, papírtörölközőn, hajszálcsövekben, a talajban stb.

KAPILLARITÁS lombos növények esetén

Ez a legfejlettebb stabilizációs technika. A még friss növény alapját néhány centiméteres stabilizáló folyadékba áztatják. Ez az oldat glicerint, vizet, ételfestéket és tápanyagokat tartalmaz. A glicerin segít megtartani a vizet a növényben, az ételfesték pedig lehetővé teszi a növény számára a kívánt szín elérését. A tápanyagokat a növény táplálására használják fel a néhány napig tartó stabilizációs folyamat során. Miután felszívta ezt a helyettesítő nedvet, a stabilizált növényt 24 órán át szárítják.
Minden növénynek megvannak a rá vonatkozó sajátosságai: a stabilizáló oldat hőmérséklete, a felszívódás időtartama, a betakarítási időszak és a felhasznált tápanyagok mind olyan tényezők, amelyek biztosítják a stabilizációs folyamat sikerét. Ez a legnemesebbnek tartott innovatív technika lehetővé teszi, hogy új, láthatatlan lombszíneket nyerjenek, miközben megőrzik az ágak és szárak természetes színét.

KAPILLARITÁS virágok esetén – DUPLA MERÍTÉS módszere

Ez a virágok stabilizálásának ez a leggyakoribb módja. A virágoknak extra frissnek kell lenniük ahhoz, hogy a stabilizációs folyamat sikeres legyen. Bizonyos virágfajták ideálisak az ilyen típusú stabilizáláshoz. Ez a technika két lépésből álló merítést foglal magában. Az első fürdő részeként a virágot 24 órára tiszta alkoholos oldatba merítik. A cél az, hogy úgy szárítsák ki a virágot, hogy közben megtartsa eredeti formáját. Az első fürdés során a virág elveszíti eredeti színét. A második fürdő már alkoholt, propilénglikolt, glicerint és ételfestéket is tartalmaz. A propilénglikol és a glicerin az alkohol katalitikus hatása során rehidratálja a virágot, az ételfesték pedig megadja a virágnak a kívánt színt. A virágfejek száruk nélkül kerülnek stabilizálásra, mert különben a szárak a virággal megegyező színt vennének fel.

MERÍTÉSES TARTÓSÍTÁS

A stabilizálási technikákkal ellentétben a merítéssel történő tartósítást szárított növények felhasználásával végzik. Az eljárás során a szárított növényt glicerinből, vízből és élelmiszerfestékből álló tartósító oldatba merítik, hogy újrahidratálják. Ezt az oldatot legalább 40°C-ra kell előmelegíteni. Az eljárás ezután új rugalmasságot és kívánt színt ad a növénynek. A fürdőből kikerülve a növényeket megtisztítják és szárítják. A száradási idő fajonként erősen változhat, a növény többé-kevésbé szivacsos természetétől és/vagy porozitásától függően. Ez az olcsóbb és kevésbé kockázatos technika azonban idővel sokkal kevésbé megbízható. Az ezzel a módszerrel elért növényvédelem minősége nem hasonlítható össze a stabilizációs technikákkal elértekkel.

PERMETEZÉSES TARTÓSÍTÁS mohák esetében

Ez a technika lényegében megegyezik a merítéssel történő tartósítással. Száraz és gyakran lapos növényi anyagokon is használják. Ennek során egy glicerint, vizet és élelmiszer-színezéket vagy pigmenteket tartalmazó tartósító oldatot közvetlenül a növényre permeteznek, hogy a felületet rehidratálják. Ezt a módszeret elsősorban a lapos és gömbmohák esetében alkalmazzák. Az eljárás ezután új felületi rugalmasságot és a kívánt színt ad neki. A permetezés után ezeket a növényeket már csak szárítják. A száradási idő jelentősen lecsökken a teljes bemerítéshez képest.

VEGYES TECHNIKÁK és jövő

Egyes növényeket több technika kombinálásával lehet stabilizálni. Például lehetséges, hogy a növényt alkoholfürdőben dehidratálják, majd forró glicerines fürdőben rehidratálják katalizátor vagy propilénglikol használata nélkül. Lehetőség van egy friss növény vízbe merítésére is, figyelembe véve, hogy a kapilláris stabilizálás révén még képes felszívni a fürdőben lévő glicerint. Nem ritka, hogy a kapilláris stabilizálást a bemerítéssel kombinálják, hogy biztosítsák a külső szín megbízhatóságát. A kapilláris stabilizálással is megerősíthető a növény ellenálló képessége, merítéssel pedig színt adhatnak neki.
Ahogy a világon minden, ez a terület is nagyon gyors ütemben fejlődik. Új, innovatív stabilizációs technikák kidolgozása van folyamatban. Némelyikük, mint például a CO² nyomás használata lehetőséget kínál új növényfajok stabilizálására is. Mindenekelőtt lehetővé teszi a virágok és növények stabilizálásához szükséges idő csökkentését. A folyamatosan fejlődés megállíthatatlan.

Nézze meg tartósított növény kollekciónkat

Prémium minőségű, élő növény érzetét keltő, kivételes szépségű tartósított virágok a tökéletes interőrhöz